Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rovnátka

co se o nich jinde nedočtete aneb krok za krokem.

Léčbou vad nerovnosti chrupu (křivých zubů) se zabývá lékařská věda s názvem ortodoncie.

Ortodontista je lékař specialista, které máte-li problém s postavením vašich zubů je schopen srovnat postavení Vašich zubů (i mezičelistních vztahů) tak, aby Vám jejich postavení nečinilo jak zdravotní, tak estetické problémy.

Komu je ortodontická léčba určena?
Téměř každému. Již od útlého dětství je možné vývoj Vašeho chrupu ovlivňovat, jsou výrobci, kteří dokonce nabízejí dudlíky, které usměrňují růst prvních zubů a pomáhají k získání správných myofunkčních návyků (funkce měkkých tkání – poloha jazyka, aktivita retních a bradových svalů, způsob polykání atd.). Od 6 let Vám růst druhých (stálých) zubů a čelistí může usměrnit snímací či funkční aparátek. Myofunkční aparát může v tomto věku odstranit špatné návyky a tím způsobit, že samotnou ortodontickou léčbu možná v budoucnu ani nebudete potřebovat. Nejsilnější zbraní ortodontisty pro korekci nerovnosti Vašich zubů je fixní aparátek (kovové zámečky připevněné na zuby). Ten můžete nosit také již od útlého věku v závislosti na názoru ošetřujícího ortodontisty téměř v jakémkoliv věku, ať je Vám 10, 15, 20, 28, 35 či 55 let. V složitých případech, kdy samotná ortodontická léčba by nebyla efektivní je  ortodontista při léčbě nucen spolupracovat s čelistním a obličejových chirurgem.

„Mám křivé zuby a potřebuji je srovnat.“ Co v tomto případě udělat?
Dovolili jsme si Vám připravit, krátkého průvodce problematikou srovnání zubů. Vzhledem k tomu, že každý z Vás, návštěvníků těchto stránek budete mít jiný problém, ortodontická léčba se bude u jednotlivých pacientů lišit dle konkrétního problému a techniky použité při léčbě. Nicméně následujících několik kroků by mělo platit téměř pro Vás všechny. Než se pustíte do dalšího čtení, musíme Vás upozornit že ortodontická léčba je dlouhodobá záležitost a nelze ji uspěchat.

     Krok 1 - návštěva stomatologa a jeho doporučení na spolupracujícího ortodontistu. Sjednání první návštěvy u ortodontisty.

Již v této fázi se mohou objevit první potíže, a to např.:

  • počet ortodontistů v ČR je omezený a Vám doporučený ortodontista může mít vyčerpaný limit nově přijatých pacientů (tento limit je čtvrtletní) a tedy Vás nemůže okamžitě vzít do ošetřování
  • ortodontista má vyčerpaný limit stanovený pojišťovnami a péči o Váš chrup mu nikdo nezaplatí, v případě, že byste péči chtěli uhradit v plném rozsahu sami, ortodontista se smlouvou se zdravotní pojišťovnou nemůže tuto nabídku přijmout, pojišťovna mu to zakazuje
  • ortodontista má v péči takové množství pacientů, že nepřijímá žádné nové

Co v těchto případech dělat?

Možností máte několik, můžete třeba počkat měsíc či dva, nebo můžete kontaktovat jiného ortodontistu, který Vás možná vezme do péče dříve. Další možností je obrátit se na ortodontistu bez smlouvy se zdravotní pojišťovnou. V tomto případě, ale musíte počítat s tím, že srovnání Vašich zubů se Vám prodraží. Pozor!!  Fakt, že ortodontista nemá smlouvu z pojišťovnou a je závislý na přímých platbách ještě neznamená, že na Vás bude mít čas a vezme Vás do ošetřování.                                                                                                                             

Krok 2 – návštěva u ortodontisty - konzultace

Při první návštěvě u ortodontisty, lékař zhodnotí stav Vašich zubů a dásní, prověří Vaše čelisti a profil obličeje. Někteří lékaři, kteří se zabývají tzv. myofunkční problematikou (věda zkoumající vztah mezi funkcí a polohou jazyka, retních svalů vkládání prstů do úst, způsobem dýchání, polykání atd. a tvarem vašich zubů a celého zubního oblouku) budou pečlivě sledovat Vaši mimiku a myofunkční návyky.

Po zhodnocení Vám ortodontista sdělí, zda doporučuje ortodontickou léčbu. V případě že ano, podá Vám informaci o pravděpodobné době léčby a době, kdy je vhodné s ní začít.

Pozor, v případě, že ortodontista zjistí, že se o svůj chrup nestaráte, nedivte se, že Vás odmítne. Základním předpokladem pro úspěšnou ortodontickou léčbu je perfektní hygiena chrupu. Velmi často Vám ortodontista doporučí návštěvu dentální hygienistky, která Vám chrup profesionálně vyčistí a naučí Vás o svůj chrup správně pečovat

Krok 3 – vyšetření

Ortodontista Vás pošle pro tzv. panoramatický rentgen, tj. rentgen Vaší hlavy v oblasti čelistí, na tomto rentgenu budou všechny vaše zuby včetně jejich kořenů, i založené, zatím však neprořezané zuby (zejména u malých dětí). Současně Vám na tomto specializovaném pracovišti zhotoví tzv. dálkový rentgen, rentgen hlavy z profilu, který je nutný pro správné zhodnocení Vaší situace, potřeb a stanovení cílů léčby. Sejme otisky, popřípadě domluvíte termín sejmutí otisků Vašeho chrupu na pozdější dobu.

Ortodontista neopravuje zuby ve smyslu vrtání a výplní. V případě, že objeví kaz na některém z vašich zubů pošle Vás k Vašemu stomatologovi, který Vám nakažený zub ošetří. Pro úspěšnou léčbu je třeba mít zdraví chrup, v případě, že se lékař později rozhodne pro léčbu fixním aparátem budou k Vašim zubům dlouhodobě připevněny kovové materiály, proto je potřeba zuby na tuto dobu připravit.

Krok 4 – otisk chrupu

Aby mohl ortodontista komplexně zhodnotit Váš stav, správně stanovit diagnózu a způsob léčby, tzv. léčebný plán potřebuje k výše zmíněným rentgenovým snímkům ještě otisk vašeho chrupu a registraci skusu, nebo-li vidět k jakému kontaktu zubů (horní a dolní čelisti) dochází v okamžiku kdy skousnete. Z těchto otisků vyrobí zubní technik v laboratoři sádrové modely, které ortodontistovi umožní studium Vašeho chrupu i v době, kdy jste doma, ve škole či v práci.

Otiskování je bezbolestná procedura, nicméně některým jedincům může být během otiskování nevolno, proto Vám ortodontista doporučí přijít nalačno. Počítejte s tím, že po otiskování si budete muset vyčistit zuby, takže – kartáček s sebou.

Po otiskování si někteří ortodontisté vyfotí Váš obličej z předu a z profilu, poté s Vámi domluví další schůzku..

Krok 5 – konzultace

Ortodontista má k dispozici Vaše rtg. snímky, otisk chrupu a registraci skusu, popř. fotografie vašeho obličeje. Provedl potřebná měření, vyhodnotil snímky a modely. Během této schůzky  Vám vysvětlí o jaký problém se ve Vašem případě jedná a navrhne Vám konkrétní způsob  léčby defektu ať již snímacím či fixním aparátkem.

Krok 6 – léčba

Příklad při použití snímacího aparátu:

Špatně se Vám prořezaly zuby jsou různě vyhnuté díky mírnému stěsnání (protrudované – vyhnuté směrem ven z úst), se srovnáním takového typu defektu si ortodontista vystačí se snímacím aparátem. Dostanete rovnátko, vyrobené z pryskyřice, šroubu a drátu. Ortodontista Vám vysvětlí, jak máte s rovnátkem zacházet, jak často a jakým způsobem šroub v rovnátku otevírat a jak o něj pečovat. Snímací aparátek je také dlouhodobá záležitost a existuje zde možnost, že problém nevyřeší celý, může se Vám tedy stát, že ortodontista bude nucen pokračovat v léčbě fixním aparátem.

Příklad při použití fixního aparátu:

V době kdy se mnění chrup, zvyšuje se počet zubů v ústech. Dětský chrup má 24 zubů, stálý chrup 32, ikdyž počítejme 28 (4 zuby moudrosti ještě počkají). Problém je, že tyto 4 zuby se Vám často nevejdou do úst a když vyrostou tak způsobí, že ostatní zuby ve snaze vejít se do zmenšujícího se prostoru začnou rotovat a být křivé.

V tomto případě ortodontista může snížit počet zubů, tj.odstranit zuby, které mají nejmenší dopad na estetiku a nejsou tak silně spojené s kostí, to jsou 1. premoláry tj. čtyřky. Anebo dovolí-li to okolnosti a stav pacienta rozšířit zubní oblouk a zařadit zuby kam patří.

Odstranění zubů samo o sobě moc nevyřeší, je potřeba nasadit fixní aparát a srovnat zuby, to je časově nejnáročnější etapa, počítejte raději s 2 lety. Během této doby Vás čeká několik kontrolních návštěv, kdy bude ortodontista vyměňovat dráty a kontrolovat průběh léčby.

Když Vám některý ze zámečků připevněný na zub upadne nezoufejte, kontaktujte svého ortodontistu a domluvte se na dolepení.

Po srovnání zubů a sundání fixního aparátku léčba ještě nekončí. Bude následovat další období, říká se mu retence.

Po sejmutí aparátku vás čeká další otisk, rtg ………

Krok 7 - retence

Retence, aby se zuby po srovnání nevrátili do původní pozice je potřeba udržet je tak jak jsou v době sundání fixního aparátu. V této fázi dle uvážení ošetřujícího lékaře vás čeká retenční aparátek, který budete nosit několik let, někdy i doživotně. Čekají Vás cca 2 kontroly ročně po dobu několika následujících let.

A jak je to s financováním ortodontické léčby?

Ortodontická léčba je vždy zčásti hrazena i pacientem. Nikde není poskytována zadarmo, dokonce i pacienti s rozštěpy jsou nuceni si na léčbu připlácet. Nemohu Vám zde uvést na kolik Vás ortodontická léčba vyjde, neboť se v každé praxi liší. Cena, kterou budete muset uhradit z vlastních financí závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitějším je asi typ vady, kterou potřebujete odstranit a tedy náročnost léčby. Dalším důležitým faktorem je typ a cena používaného materiálu. Alespoň částečnou kompenzací pro Vás může být jednorázový příspěvek, kterým pojišťovny přispívají na nasazení fixního aparátu.

Doufám, že jsem alespoň částečně odpověděl na některé Vaše dotazy. Do budoucna počítám s vytvořením diskusního fóra na těchto stránkách, kde budete moci položit otázku a některý ze spolupracujících ortodontistů se Vám na ní pokusí ve stručnosti odpovědět.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Free XEvil Demo can solve 99% types of captcha

(MashaHic, 13. 12. 2017 15:46)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

chyba

(marie, 21. 3. 2010 10:11)

detsky chrup ma snad 20 zubu ne 24.